Dejas

↑ Atgriezties


Uzlūgšana uz deju

Kungam noteikti ir jādejo pirmā un pēdējā deja ar to dāmu, ar kuru kopā viņš ieradās uz deju pasākumu. Kungam katrā ziņā vismaz vienu reizi vakara gaitā ir jāuzlūdz uz deju mājasmāte vai pasākuma rīkotāja, ja tā ir sieviete, izņemot gadījumu, ja viesībās vai ballē ir ļoti daudz viesu. Šādā gadījumā izdevīgā brīdī izsakiet mājasmātei prieku par labo pasākuma norisi.

Kungam dodoties pie dāmu grupas, lai uzlūgtu vienu no viņām uz deju, ir jāzin jau iepriekš, kuru no dāmām viņš vēlas uzlūgt. Visiem būs ļoti nepatīkami, ja kungs ieradīsies pie dāmām, un tad katru no viņām nopētīs, lai izlemtu, kuru uzlūgt. Ierodoties pie dāmām, ir jāuzrunā tieši tā dāma, kuru kungs vēlas uzlūgt.

Vīrietis, kura mērķis ir korekta attieksme pret citiem, neizlaidīs deju, ja ballē ir vientuļas dāmas, kas nedejo. Deju izlaist var tad, ja visas dāmas ir aizņemtas. Rīkotāji parasti ielūdz uz balli vairāk kungu nekā dāmu, lai novērstu to, ka nedejojošas dāmas sēž zāles malā vienas. Kungiem ir jāatceras – ja viņš ir ielūgts uz balli, tas nozīmē, ka rīkotāji vēlas, lai viņš dejotu, nevis lai nostātos citu kungu pulkā parunāties.

Aplausu deja

Aplausu deja var notikt tādos deju pasākumos, kur visi apmeklētāji ir savstarpēji pazīstami. No uzaicināšanas aplaudējot atteikties ir nepieklājīgi. 

Naktsklubs

Ja dejas notiek naktsklubā, nekad neatstājiet savu partneri vienu pie galdiņa.

Uzaicinājuma noraidīšana

Dāmām būtu ar cieņu jāpieņem ikviens uzaicinājums uz deju. Atteikt kādam vīrietim deju, un pēc tam tajā pašā dejā piekrist cita vīrieša uzaicinājumam ir ekstremāla rupjība un novedīs pie tā, ka šī dāma nebūs populāra partnere kungu vidū.

Ja Jums kaut kāda iemesla dēļ ir jāatsaka kādam, kura uzaicinājumu citos apstākļos Jūs pieņemtu (pat, ja tas ir svešinieks), jebkurā gadījumā centieties būt tik pieklājīgs/ga cik vien iespējams, skaidrojot. atteikuma iemeslu, sakiet, ka Jūs labprāt padejotu ar viņu kādu citu deju, vai kādu citu reizi. Tomēr, ja persona, ar kuru Jūs nevēlaties dejot, Jūs uzlūdz vēlreiz, nezaudējot pieklājību, sakiet: "Paldies, nē!" un ejiet prom, vai, ja sēžat, pagrieziet galvu prom. Viņam būtu jāsaprot.

Tomēr, ja Jūs dejas atteikumu atkārtosiet ar vairākiem cilvēkiem, Jūs varat iegūt augstprātīga un iedomīga cilvēka slavu. Vai vēl sliktāk, daudzi citādi jauki cilvēki, ar kuriem Jūs labprāt dejotu, var kļūt pret Jums rupji.

Pamatots iemesls atteikumam var būt vienīgi jūsu pašu veselības stāvoklis, kunga acīm redzams alkohola vai narkotiku reibuma stāvoklis, netīrība, no kunga nākoša nepatīkama smaka, dejot neprasme vai necieņas pilna uzvedība.

Ja uzaicinājuma noraidīšanai ir konkrēts iemesls, kuru uzlūdzējs varētu labot, pasakiet to, piemēram: "Jūs ne visai pieklājīgi pret mani izturējāties!", vai "Man nepatīk, ka Jūs visu laiku cenšaties mani mācīt, tāpēc es vairs nevēlos ar Jums dejot!". Tā Jūs varat konkretizēt problēmu viņam un arī apkārtējiem.

Ja Jūs aicina uz deju, un Jūs zināt, ka aicinātājs prot dejot, sakiet "protams"! Ja Jūs domājat, ka aicinātājs dejot neprot, izrādiet nedaudz pacietības un pamēģiniet... ja viņš tiešām neprot, nemokiet sevi ar centieniem dejot, teiksim, svingu, kamēr viņš izpilda kustības par tēmu "Es domāju, ka varu raustīties un virpuļot". Atkarībā no Jūsu pieredzes dejās, Jums, iespējams, vajadzēs pārslēgties un mēģināt darīt to, ko viņš dara, nevis mēģināt piespiest viņu pielāgoties Jums. Ja Jūs to nevarat izturēt, atvainojieties un pasakiet kaut ko tamlīdzīgu: "Es labprāt dejotu ar Jums tad, kad Jūs būsiet apmeklējuši dažas deju stundas, un iemācījušies šo deju". Nesakiet "Tu, nepraša, iemācies dejot!" un nedrāzieties dusmīgi prom.

Ja Jūs šāda tipa piedzīvojumi nogurdina, pirms dejas pajautājiet: "Kuru deju?" ... ja viņš atbild: "To, ko dejo viņi" norādot uz kādu citu dejojošu pāri – tas nozīmē, ka viņš nezin un neprot neko... Atbildiet apmēram tā: "Es atvainojos, bet esmu nolēmusi šo deju izlaist". Ja viņš atbild "Nu, varbūt Jūs vēlētos džaivu?", tas visdrīzāk norādīs, ka kaut kāda nojēga par šo deju viņam ir.

Ja kāds dejojot izrīkojas Jums nepieņemamā veidā, sakiet: "Es neesmu sajūsmā par to, ko jūs darāt!" un turpiniet dejot, ja nepieņemamās izdarības turpinās, pārtrauciet deju un ejiet prom – nav nepieciešams vēl kaut ko skaidrot.

Pamatlikums tomēr ir  ja vien tas ir vispār iespējams, jācenšas uzaicinājumu uz deju pieņemt. Ja kāds Jūs kaitina vai uzmācas, (kas notiek ļoti reti) ejiet pie deju instruktora, vakara rīkotāja, vadītāja vai diskžokeja un izsakiet savu sūdzību par attiecīgo personu.

Dāmas, lūdzu ņemiet vērā to, ka pieredzējuši dejotāji kungi labi uztver jūsu ķermeņa valodu. Viņi labi saprot bez vārdiem, vai jūs vēlaties dejot vai ne. Svarīgs rādītājs ir acu kontakts, tas atklāj dāmas vēlēšanos dejot. Acu kontakta nodibināšana ar potenciālo partneri palielina jūsu izredzes tikt uzlūgtai.

Uzlūdz iesācējs

Uzlūgt kādu uz deju var būt kaut kas līdzīgs murgam, īpaši, ja Jūs esat iesācējs. Jums trūkst pašpārliecinātības, Jūs atrodaties nepierastā vidē, un neprotat daudzus soļus. Iespējams, ka Jums reizēm nāksies saņemt atteikumu. Ja Jums atsaka, mēģiniet neuztvert to kā personīgu apvainojumu, atraidījumam var nebūt nekāda sakara ar Jūsu personu. Vienīgi, ja Jūsu reakcija uz atraidījumu būs nepatīkama, tas var kļūt par iemeslu turpmākajiem atraidījumiem. Mēģiniet smaidīt un sakiet: "Nu, tad varbūt, citu reizi". Pasakiet "Paldies" un ejiet prom. Sekojiet savas balss intonācijai .

Ja Jūs saņemat atraidījumus bieži, nekautrējieties pajautāt savam deju skolotājam, kas varētu būt tam par iemeslu. Arī skolotājam dažreiz varētu būt grūti vai nepatīkami Jums atbildēt, piemēram, tādos gadījumos kā dezodoranta nelietošana. Pieņemiet viņa atbildi, lai kāda tā nebūtu, atcerieties, Jūs pats pajautājāt. Ja tas ir tikai tāpēc, ka Jūs esat iesācējs, palūdziet, lai skolotājs vai kāds labs paziņa iepazīstina Jūs ar kādu pieredzējušu partneri, kas sākumā padejotu ar Jums, parādot, ka Jūs neesat gluži nepraša. Tomēr neizmantojiet Jums dāvāto labvēlību negodīgi, uzlūdziet Jums priekšā stādīto cilvēku tikai vienu reizi šajā vakarā.

Grupas nodarbībā, mainoties partneriem, palūdziet, vai viņa/viņš negribētu ar Jums nedaudz patrenēties un pamēģiniet kopīgi dažus soļus. Ja Jūs sastopaties dejās, uzlūdziet viņu uz deju.

Sarunu/tuvības pārtraukšana

Vairums cilvēku domā, ka, ja Jūs atrodaties deju zālē vai klubā, tad Jūs esat pieejama kā deju partnere, taču dejošana ir sabiedriska lieta, un sarunas ir svarīgas, lai dejotājs varētu sevi uzskatīt (un citi viņu uzskatītu) par sabiedrisku cilvēku. Sarunu pārtraukšana var likties ne visai pieklājīga, un Jūsu aicinājums uz deju tajā brīdī var būt runātājiem nevēlams. Ja persona, ar kuru Jūs vēlaties dejot, ir aizņemta sarunā, gaidiet, lai uzlūgtu viņu vēlāk. Ja Jūs nevarat gaidīt, ejiet un nostājieties drošā (lai nepārtrauktu sarunu ar savu augumu) attālumā no sarunā aizņemtā pāra un mēģiniet nodibināt ar vēlamo partneri acu kontaktu. Kad tas ir nodibināts, sakiet apmēram tā: "Šis laikam nav īstais brīdis, lai aicinātu Jūs uz deju." Ja viņi piekrīt, pateicieties otrai personai, ar ko jūsu vēlamā partnere runāja, sakiet apmēram tā: "Paldies, es pēc dejas atvedīšu viņu Jums atpakaļ". Ja viņi nepieņem Jūsu uzaicinājumu, atvainojieties un ejiet prom. Ja jūsu uzaicinājums tiek pieņemts, iepriekšējais dāmas partneris pateicas vai izsaka gandarījumu dāmai par iepriekšējo deju. Dāma, pirms sākt dejot ar jauno partneri, līdzīgi pateicas iepriekšējam partnerim. Dāmai ir jābūt ļoti uzmanīgai, lai neizrādītu negribīgumu vai, gluži otrādi, pārliecīgu prieku par partneru maiņu.

Cita tuvības pārtraukšanas forma nav tik acīmredzama  tā ir, ja Jūs aicināt dejot personu, kas tikko beigusi dejot ar citu partneri tā, ka deja beidzas un sākas vienā un tai pašā vietā! Gaidiet, kamēr šī persona nonāk no deju grīdas, un aiziet atpakaļ uz savu vietu, vai arī aiziet prom no iepriekšējā partnera. Ja tā ir īpaši populāra persona, kura tiek uzlūgta nepārtraukti, var gadīties, ka Jums jāpagaida.

Pieskriet un ar palēcienu nostāties uzlūdzamās personas priekšā ir loti prasti, nedariet tā!.

Deju kartes vai iepriekšēja pieteikšanās uz deju

Iepriekš pieteikt deju nav gudri, cilvēki parasti deju vakaram ritot, solījumus aizmirst. Tomēr, ja ir kāda īpaša dziesma/deja, ko Jūs vēlaties dejot ar kādu noteiktu personu, nodrošinieties, lai viņa par to būtu informēta un devusi savu piekrišanu. Nenostādiet viņu neērtā situācijā – ja kāds cits lūdz viņu dejot, un viņai jāatsaka, viņa, iespējams izskatīsies nepieklājīga šī otra uzlūdzēja acīs. Ja Jūs esat ar viņu vienojies par kādu noteiktu deju, bet viņa ir iegrimusi sarunā ar kādu citu cilvēku, tā nav licence sarunas pārtraukšanai, neleciet šai personai priekšā, lai iegūtu šo deju ar viņu! Nostājieties tuvumā un centieties nodibināt acu kontaktu! Tagad viņai ir jāizšķiras, vai viņa grib pieņemt Jūsu iepriekšējo uzaicinājumu. Viņa to var darīt, bet var arī nedarīt. iepriekšējā noruna nedod tiesības dejot šo deju tieši ar šo personu, viņa drīkst un parasti arī maina savus nodomus vakara gaitā. (Ja Jūs esat pārmainījis kreklu, Jūsu potenciālā partnere varbūt nevar Jūs atrast dejotāju pūlī).

Īpašas personas

Visas norunas zaudē spēku, tiklīdz ir runa par īpašām personām. Pastāv daudz dažādu variantu. Piemēram, Jūs uzlūdzat viņu uz deju, viņa atsaka, jo esot nogurusi, taču tūlīt pēc tam sāk dejot ar citu vīrieti, kurš acīm redzot nav viņai vienaldzīgs. Parasti šādos gadījumos ir tā, ka "pār visu zemi mīla valda" bet varbūt viņi bija sastrīdējušies un, atskanot viņu iemīļotajai dziesmai, notiek samierināšanās. Var būt dažādi iemesli. Šādus gadījumus nekad nevajag uztvert personīgi. Uzlūdziet viņu vēlreiz vai citā vakarā. Ipašā persona var noturēt savu dāmu uz deju grīdas arī vairākas dejas. Neiejaucieties! Citi cilvēki var vēlēties dejot arī visu vakaru ar vienu un to pašu partneri, citi  nē, lai vai kas, esiet saprotoši un respektējiet viņu izvēli.

Partneri

Ja kāds, ar kuru Jūs parasti dejojat, atnāk ar savu deju partneri, viņi parasti kopā dejo vairākas dejas. Parasti viņi ir pieejami arī citiem dejotājiem, taču atsevišķas reizes var Jūs arī atraidīt, Īpaši, ja viņi vēlas šo konkrēto melodiju dejot ar savu partneri. Neuztveriet to personīgi! Viņi pašlaik ir ar partneri, bet Jūs  neesat ... viņiem ir sava veida monopols vienam uz otru. Pienāks reize, kad viņi dejos arī ar Jums.

Dažreiz cilvēki kļūst greizsirdīgi un domā apmēram tā: "Vienmēr viņš dejoja ar mani, bet tagad, kad viņa ir šeit, viņš pat ir aizmirsis, kā mani sauc! Tagad es redzu, kas viņš ir par cilvēku!" Diemžēl ar partneriem dažreiz ir gandrīz tāpat, kā ar mīļotajiem. Ignorējiet visus komentārus un centieties viņu pārtvert citu reizi.

Mīļotie

Ja viens/viena no Jūsu pastāvīgajiem partneriem atnāk ar iemīļoto, respektējiet viņa/viņas izvēli, nekrītiet uz nerviem! Ja viņš/viņa gribēs dejot ar Jums, viņi Jūs sameklēs, vai arī darīs Jums acīmredzamu, ka ir iespējams ar viņu dejot. Tomēr ļaujiet viņam pašam Jūs uzlūgt, respektējiet un atzīstiet viņa iemīļoto.

Ja Jūsu mīļotais ir nedejotājs, Jums jāatceras, ka viņš atrodas svešā teritorijā un var justies neērti, kaut arī viņš būtu vispašpārliecinātākā persona. Jūs varbūt vēlaties, lai viņš redz, kā Jūs dejojat (kas nav nekas slikts), tomēr demonstrēt viņu visu vakaru 50 svešiem cilvēkiem nav gluži labi pat tad ja viņš saka: "Ej vien un dejo, man nav nekas pretī!"

Atkārtota uzlūgšana

Viens no pamatlikumiem ir: ja otrs cilvēks Jūs vakara gaitā nav ne reizi uzlūdzis, Jūs drīkstat uzlūgt viņu tikai vienreiz, īpaši tas attiecas uz dāmu deju. Ja viņš uzlūdz Jūs, Jūs varat uzlūgt viņu vēlreiz. Ja Jūs neievērojat šo likumu, Jūs varat tikt uzskatīts/ta par uzbāzīgu. Tiklīdz Jūs daudzmaz iepazīsiet pārējos dejotājus, Jūs zināsiet, ar kuriem Jūs varat dejot visu vakaru. Tomēr uzmesties par kāda viena cilvēka laika "īpašnieku" uz citu viesu rēķina nav vēlams. Jācenšas lai pasākumā katrs varētu labi pavadīt laiku.